Pavol Nič je 22 ročný chalan, ktorého už od detstva bavilo hasičstvo. Našim členom je už niekoľko rokov a po úspešnom dokončení strednej školy sa zamestnal u profesionálnych hasičov na okresnom riaditeľstve HaZZ v Malackách na pozícii hasič-záchranár.

Čo ťa viedlo k účasti na šúťažiach TFA/Železný hasič?

Sledoval som tento šport dlhšie. Zaujalo ma to a chcel som si to vyskúšať. Dobrovoľný hasičský zbor Kuchyňa organizovala jednu súťaž železný hasič, na ktorú som sa prihlásil s pocitom, že to vyskúšam a uvidím, či ma to začne baviť. Začalo.

Na túto súťaž sa prihlásilo dokopy 13 ľudí. Boli tam súťažiaci zo Slovenska aj Českej republiky. Súťaž som absolvoval bez akéhokoľvek predošlého tréningu.

Čo spočíva v absolvovaní súťaže? Aké sú stanovištia?

TFA – Stanoviská sú pevne dané, môže sa meniť iba ich poradie na súťaži.

Železný hasič – obsahuje obdobné stanoviská ako TFA, môže sa meniť ich poradie a zvyčajne býva pridaná aj nejaká špeciálna disciplína.

Medzi najhlavnejšie patrí beh s dvomi bandaskami, skok cez 2m bariéru, hammer box (box na údery kladivom) šplhanie po rebríku na lešenie, ťahanie 80kg figuríny, ktorá supluje osobu, takže treba s ňou zaobchádzať ako s osobou, nakoľko aj váha je rozložená po celom tele, zbalenie hadíc a uloženie do príslušných boxov, búchanie kladivom do závažia pod telom a dotiahnutie traktorovej pneumatiky do cieľa.

Ako si dopadol?

Obsadil som 6. miesto z 13.

,,Stratil som veľa času na motaní hadice. kedže sa mi rozpadla, utieklo mi tu takmer 40 sekúnd. Aj po tejto chybe som sa však dokázal umiestniť na výbornom 6. mieste. Na víťazných postoch sa umiestnili reprezentanti Slovenskej republiky v tomto športe, čo ma nakoplo, že na to mám a budem sa snažiť zlepšovať ďalej.”

Pre mňa je úspechom už len to, že som sa za tak veľmi krátku dobu dokázal umiestniť niekoľko krát v popredných priečkach, tesne za víťazmi.

Čo by si chcel dosiahnuť do budúcna v tomto športe?

Cez zimu plánujem kondičné tréningy s trénerom, aby som na jar 2020 dosiahol na súťažiach čo najlepšie výsledky a dúfam, že sa umiestnim na víťazných priečkach.

Najväčšiu radosť by mi spravilo, ak by som sa dostal potom do SK reprezentácie TFA, ktorá už súťaží na medzinárodnej úrovni.

Tvoje doterazšie úspechy?

Kuchyňa 6. miesto

Sebranice (CZ) 10. miesto

Sobelice (CZ) 4. miesto – kategória master s aktívnym ADP

Salaš (CZ) 5. miesto – kategória master s aktívnym ADP

Velatice (CZ) 14. miesto

Kanianka 8. miesto

Bojnice 6. miesto

Vrbové 7. miesto

Nová Dedina (CZ) 3. miesto kategória master s aktívnym ADP

Paľovi držíme palce a ďakujeme za príkladnú reprezentáciu nášho Dobrovoľného hasičského zboru aj na medzinárodnej úrovni.